System SENT – nowelizacja 2025 r. istotna dla branży betonu i konfekcji betonowej
21.07.2025 | PODATKI
1 lipca 2025 r. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi oraz niektórych innych ustaw nr UD109. Projektowane zmiany dotyczą w szczególności objęcia przewozu betonu obowiązkiem zgłoszenia w systemie SENT. Dane z JPK_VAT i informacje z branży pokazały nieprawidłowości w obrocie betonem i materiałami budowlanymi. Projekt wprowadza rozwiązania, które mają uporządkować ten rynek i zwiększyć jego przejrzystość.
Planowane zmiany
W ramach nowelizacji przewiduje się m.in.:
- Objęcie systemem SENT przewozu betonu towarowego i jego pochodnych, takich jak zaprawy towarowe, podsypki cementowo-piaskowe, podkłady podłogowe oraz mieszanki CBGM (jastrychy, wylewki, szlichty).
- Rozszerzenie obowiązku zgłoszeń również na dostawy do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, przy czym potwierdzenia odbioru w tych przypadkach będzie dokonywał podmiot wysyłający.
- Możliwość składania zgłoszeń kontraktowych, obejmujących większe dostawy betonu realizowane w ramach jednej umowy handlowej.
- Wprowadzenie sankcji pieniężnych za brak potwierdzenia odbioru towaru lub podanie niezgodnych danych – z wyłączeniem osób fizycznych nieprowadzących działalności.
- Rozszerzenie katalogu zdarzeń objętych obowiązkiem SENT – o przesunięcia międzymagazynowe, przewozy w celu wykonania usługi lub użycia tymczasowego (np. konfekcjonowania), a także zwroty towarów.
- Doprecyzowanie zasad nakładania kar pieniężnych oraz nowych przesłanek ich odstąpienia (okoliczności sprawy zamiast ogólnego „ważnego interesu publicznego”).
- Możliwość stosowania plomb elektronicznych również w przewozach nieobjętych systemem SENT.
- Bezgotówkowy pobór kaucji przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej (np. za pomocą karty płatniczej).
Ustawa rozszerzy także, dostęp do danych SENT dla organów ochrony środowiska i rolnictwa, co ma poprawić kontrolę nad przewozem odpadów i produktów rolnych. W Ordynacji podatkowej pojawi się możliwość udostępniania danych z Centralnego Rejestru Danych Podatkowych organom inspekcji ochrony środowiska.
Jak się przygotować?
Firmy działające w branży betonu, konfekcji betonowej oraz te, które wykorzystują beton w ramach prowadzonej działalności gospodarczej powinny przeanalizować łańcuch dostaw od strony zakupowej i sprzedażowej oraz zidentyfikować towary objęte obowiązkiem zgłoszeń.
Konieczne będzie dostosowanie wewnętrznych procedur, przygotowanie systemów informatycznych do obsługi zgłoszeń, w tym zgłoszeń kontraktowych, a także wyznaczenie odpowiedzialnych osób za raportowanie i potwierdzanie odbiorów towarów. Wprowadzenie skutecznych rozwiązań organizacyjnych już na etapie przygotowawczym może uchronić przed dotkliwymi sankcjami finansowymi oraz ograniczyć ryzyko zakłóceń w łańcuchach dostaw.
Zachęcamy do kontaktu – zapewnimy bezpieczeństwo regulacyjne i skuteczne wdrożenie zmian w Państwa organizacji. Jak nasi doradcy mogą pomóc? Więcej w materiale do pobrania.