× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

ESG

Upadłość konsumencka

Doradztwo sukcesyjne

WDT a przemieszczenie własnego towaru

29.06.2023 | PODATKI

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 2 czerwca 2023 r. orzekł, że kto wysyła swoje towary za granicę, gdzie posłużą do realizacji kompleksowej usługi, tam opodatkowanej, powinien wskazać wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

 

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy działającego na obszarze zarówno Polski jak i Niemiec, zajmującego się projektowaniem, konstruowaniem i dostawą gotowych ogrodów zimowych do klienta. Producent zarejestrowany jako podatnik VAT EU, kupował materiały i składał konstrukcję w Polsce, a gotową oranżerię dostarczał wraz z usługą montażu do Niemiec-gdzie wystawiał faktury jako firma Niemiecka. Przedsiębiorca chciał się upewnić, że przewóz polskich konstrukcji zagranicę nie będzie traktowane jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. W tym celu złożył wniosek o indywidualną interpretację podatkową.

 

Dyrektor KIS uznał, jednak, że stan faktyczny zaprezentowany we wniosku podlega pod przepis art. 13 ust.3 ustawy o Vat stanowiący, że „za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art. 15, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć działalności gospodarczej podatnika”. Ponadto organ podatkowy w uzasadnieniu decyzji wskazał, iż producent nie dostarcza konstrukcji wraz z montażem za granicę, a świadczy usługi związane z wybudowaniem oranżerii. W związku z czym, zgodnie z art. 28e ustawy o Vat miejscem opodatkowania takiej usługi jest miejsce położenia nieruchomości. Producent powinien zatem rozliczyć przemieszczenie swoich towarów jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów i wskazać taką informację w deklaracji VAT-EU.

 

Z taką wykładnią przepisów nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny, który w wyroku z dnia 28 stycznia 2020 r. uchylił decyzję dyrektora KIS w uzasadnieniu wskazując, iż „organ uznał, że przemieszczenie towarów służy do świadczenia usług za granicą i towary te są elementem świadczonych usług - to ich przemieszczenia nie można uznać za dostawę towarów.”

 

Sprawa znalazła finał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym W Warszawie, który uchylił w całości wyrok WSA. Zdaniem Sądu przemieszczenie przez producenta materiałów niezbędnych do wykonania konstrukcji, jest odrębną czynnością od wykonania przez niego kompleksowej usługi poza granicami kraju. W takiej sytuacji należy zgodzić się z interpretacja przepisów dyrektora KIS, iż przedsiębiorca dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, gdyż wykorzystuje towary do prowadzeni  działalności gospodarczej prowadzonej za granicą, polegającej na świadczeniu usług jako odrębna czynność, podlegająca pod osobny podatek.

 

Wyrok NSA z 2 czerwca 2023 r. sygn. akt I FSK 832/20